بازاریابی محتوا چیست

بازاریابی محتوا یک نوع استراتژی است که برای توسعه کسب و کار شما ضروری هست. همانطور که از معنای لغوی آن پیدا است به شما کمک می‌کند با تولید محتوا در مورد کاری که انجام می‌دهید یا هدفی که دارید مخاطب‌های جدید جذب کنید و همچنین مخاطب‌های سابق خود را حفظ نمایید. به طور کلی رمز موفقیت شما در هر کسب و کاری که هستید بالا بردن مشتری هدف است که از طریق بازاریابی محتوا می‌توانید در این راستا گام بردارید. این‌که این استراتژی نو ظهور است دلیل بر آن نمی‌شود که اهمیت کمی دارد. امروزه افرادی هستند که در این زمینه تخصص دانشگاهی دارند. پس این زیرمجموعه از دیجیتال مارکتینگ برای خود ابهت لازم را دارد. امروزه اعتماد سازی در مشتری خیلی مهم است این استراتژی به گونه ای است که فقط به معرفی محصول نمی‌پردازد بلکه اطلاعات مفیدی را که برای افراد دارای ارزش است را ارائه می‌دهد، در نتیجه از طریق این در اختیار قرار دادن اطلاعات به افراد آنها را به برند و خدمات خود پای بند می‌کند.

 

تعریف بازاریابی محتوا از نظر پیشگامان آن 

جو پولیتزی (Joe Pulizzi) جز اولین کسانی است که از بازاریابی محتوا استفاده کرد. تعریفی که او در کتاب خود ارائه می‌دهد به این صورت است که بازاریابی محتوا یک فرآیند مربوط به کسب و کار است که در آن با تولید محتوایی گیرا مخاطب هدف را مجاب می‌کنند تا از آنها خرید کنند و در نتیجه به سود برسند. دمین رایان (Damian Ryan) به عنوان شخص پیشگام دیگر در این زمینه در کتاب خود چنین بیان می‌کند که استفاده از این تکنولوژی به گونه ای است که بدون فشار بر روی مخاطب هدف آن را با ارزش‌های خرید آشنا می‌سازد و در نتیجه او را جذب و برای اقدام به خرید درگیر می‌کند. 

 

بازاریابی محتوا را با تولید محتوا اشتباه نگیرید

مرز باریکی وجود دارد که بازاریابی محتوا را با تولید محتوا جدا می‌سازد. تولید محتوا می‌تواند شامل هر عکس، فیلم، ویدئو، پادکست و … باشد که به صورت دیجیتال در اپلیکیشن‌های فضای مجازی منتشر می‌شود. زمانی این تولید محتوا می‌تواند به عنوان یک بازاریابی محتوایی در نظر گرفته شود که با هدف تولید گردد. این هدف نیز یک هدف اقتصادی است. به این صورت که آن محتوای تولیدی در نهایت بتواند آگاهی فرد را بالا ببرد و او را برای خرید محصول یا دریافت خدمات راهی کند. اینکه برای رسیدن به این هدف باید به چه نکاتی در هنگام تولید محتوا توجه کرد مطلبی است که در ادامه به آن پرداخته می‌شود. اما قبل از آن شما را با مزایایی که این نوع استراتژی برای شما فراهم می‌سازد، آشنا می‌کنیم تا ابتدا ارزش آن را هر چه بهتر متوجه شوید. 

 

بازاریابی محتوا را با تبلیغات نیز اشتباه نگیرید

این را بدانید امروزه دیگر افراد از اینکه مستقیما تبلیغ صورت گیرد، خسته شده‌اند. در بازاریابی محتوا شما در مکان دیگری به تبلیغ خود نمی‌پردازید بلکه در سایت و صفحه خود این کار را انجام می‌دهید. به این صورت که در کنار اطلاعات مفیدی که در اختیار آنها قرار می‌دهید، جذبشان نیز می‌کنید و تبلیغ به حساب می‌آید. در صورتی که تبلیغات در مکانی دیگر و به صورت مستقیم آنها را به خرید دعوت می‌کند. از لحاظ قیمت نیز تبلیغات هزینه‌ی بیشتری می‌خواهد. این را بدانید با بازار شلوغی که تبلیغات دارد احتمال نتیجه گرفتن شما کمتر است اما زمانی که بازاریابی محتوایی را انتخاب می‌کنید مطمئن باشید که حتما نتیجه خواهید گرفت. 

قیمت موشن

چرا بازاریابی محتوا را نیاز داریم؟

جریان از چه قرار است که مدتی می‌شود بازاریابی محتوا انقدر دارای اهمیت شده است؟ این سوالی است که پاسخ به آن بسیار مهم است. اینکه قرار باشد لیستی از مزیت‌های آن را بنویسیم قطعا یک طومار بلند می‌شود. سعی می‌کنیم در اینجا به مهمترین‌ها اشاره نماییم. 

جلب اعتماد بازدید کننده‌ها

وقتی مخاطب ببیند که اطلاعات به آن ارائه می‌دهید به مرور زمان متوجه جدی بودن برند شما می‌شود و در نهایت به شما اعتماد می‌کند. از طرفی وقتی بارها برند شما جلوی چشمش باشد به آن عادت می‌کند و در نتیجه ارتباط لازم برای اعتماد برقرار می‌شود که این به نفع شما است. 

آگاهی از برند شما

بازاریابی محتوا انجام می‌شود تا در نهایت برند شما رابطه ای دوستانه با مخاطب برقرار کند و آن را جذب نماید. حال اینکه تا چه اندازه در این زمینه موفق بودید چیزی است که باید مورد برآورد قرار دهید. این برآورد دشوار اما شدنی است. از راه‌های مختلف مثل ترافیک سایت را اندازه گیری کنید، میزان نظر سنجی‌ها را مورد بررسی قرار دهید، جستجوهایی که به نام برند شما و منشن هایی که صورت گرفته را بررسی کنید و … می‌توانید این کار را انجام دهید. 

بهبود سئو سایت

نمی‌دانیم تا چه میزان از تاثیر سئو بر سایت خود خبر دارید. اما این را بدانید که یکی از قوانین گوگل در بالا آوردن سایت شما بر اساس سئو است. بازاریابی محتوا میتواند بر روی سئو سایت اگر درست تولید شده باشد، تاثیر گذارد. 

افزایش فروش 

بازاریابی محتوا با موقعیتی که برای سایت شما ایجاد می‌کند، فروش را برای شما افزایش می‌دهد. بدون شک هر کسب و کاری که دارید در تلاش هستید تا فروش خود را بالا ببرید. این استراتژی یکی از راه حل‌‌ها برای افزایش فروش است. 

نیاز به هزینه کمتر

این استراتژی نسبت به استراتژی سنتی تا 62 درصد طبق تحقیقات صورت گرفته هزینه کمتری را نیاز دارد. هر کسی دوست دارد با کمترین هزینه کارش را انجام دهد. پس این مورد نیز یکی دیگر از دلایل نیاز شما به بازاریابی محتوایی است. 

Lead بیشتر

حال که بحث مقایسه این روش بازاریابی با حالت‌های سنتی پیش آمد بهتر است به آماری دیگر اشاره کنیم. بازاریابی محتوایی تا 3 برابر نسبت به حالت بازاریابی سنتی موجب lead بیشتر سایت شما می‌شود. شما می‌توانید از طریق پرورش lead به شکار مشتری‌های جدید بپردازید که این روش یکی از اهداف مهمش همین است که lead صفحه را بالا ببرد. این کار در سه مرحله صورت میگیرد. مرحله اول آگاهی است. به این صورت که مخاطب با سرچ در گوگل به دنبال رفع مشکل خود است. به سایت شما برمی‌خورد. محتواهای تولید شده شما را مطالعه می‌کند و آگاهی‌اش بالا می‌رود. در مرحله دوم با توجه به تمام محتواهای تولید از ویدئو‌ها گرفته تا مقالات به این نتیجه می‌رسد که شما می‌توانید مشکل او را حل کنید. به این صورت اعتمادسازی صورت می‌گیرد. در مرحله آخر تصمیم می‌گیرد تا از خدمات شما استفاده کند. مشاهده کردید که یک بازاریابی محتوایی درست چگونه مشتری را از بین انبوه رقیبان جذب کرد. این همان lead است که به کمک استراتژی مربوطه صورت گرفته است.

اشتراک گذاری بیشتر

یکی دیگر از اهداف بازاریابی محتوا این است که افراد به صورت ارادی به تبلیغ شما می‌پردازند. به این صورت که محتوا درست و کاربردی است و افراد آن را برای دوستان و آشنایان خود ارسال می‌کنند و در جذب مشتری به شما کمک می‌کنند. 

وفادار کردن مشتری

رمز موفقیت در کسب و کار این است که مشتری دوباره به سایت شما برگردد. پس باید محتوا به حد کافی جذاب باشد. پس نیاز شما به اینکه کاربر را دوباره و دوباره به سمت سایت خود بکشید این است که محتوای دارای بازاریابی مناسب تولید کنید. 

ترتیب گام در بازاریابی محتوا چیست؟

حال که تعریف، اهمیت و مزیت بازاریابی محتوا را دانستید وقت آن رسیده با گام های آن از ابتدا تا انتها آشنا شوید. این یک شعار نیست اما در صورتی یک محتوا میتواند به خوبی تاثیر خود را در هر آنچه بالاتر به آن اشاره شد بگذارد که تمام این مراحل را به خوبی و توسط افراد کاربلد در این زمینه طی کند.

تعیین هدف

اولین گام مشخص کردن یک هدف مشخص، دقیق و کارآمد است. در این مرحله باید بدانید هدفتان از اینکه میخواهید از بازاریابی محتوا استفاده کنید، چیست؟ مهمتر از آن قرار است کدام بخش از کسب و کار خود را در راستای این تولید محتوا قرار دهید. در زمینه هدف گذاری و تعیین هدف میتوانید از روش‌های زیادی مثل روش SMART استفاده کنید. بر طبق این روش هدف مشخص، قابل اندازه گیری، در دسترس، زمان دار و مرتبط است. پس کاملا مشخص کنید در چه مدت زمانی و در کدام زمینه قرار است به چه هدفی برسید. 

تعیین مخاطب هدف

محتوا تولید می‌شود تا مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. پس اینکه مخاطب کیست؟ علایق او چیست و چه می‌خواهد؟ سوالاتی است که باید جواب آن را مشخص کنید. برای این کار باید طیف وسیعی از اطلاعات در مورد مشتری از سرگرمی‌هایش تا نیازهایش را مورد بررسی قرار دهید. 

تعیین استراتژی برای محتوا

روزانه به اندازه موهای سر شما محتوا تولید می‌شود. بازاریابی محتوایی درست عمل می‌کند که استراتژی خوبی داشته باشد. اینکه محتوا قرار است چه چیزی را منتقل کند، لحن آن چگونه باشد، چگونه قرار است عمل کند و بسیاری موارد دیگر همگی استراتژی محتوا شما را مشخص می‌کنند. حتی باید مشخص کنید که قرار است این محتوا به صورت بصری باشد یا شنیداری. 

 استراتژی بازاریابی محتوا

تقویم محتوا

یکی دیگر از موارد در بازاریابی محتوا زمان است. قرار بر این نیست هر وقت دلتان میخواهد آن را نشر دهید. زمانی نتیجه خوب میگیرید که تمام اینها حساب شده باشد، حتی زمان انتشار. بسیاری از برنامه ها هستند که در این زمینه میتوانند کمکتان کنند. یک مثال ساده در این زمینه این است، مادامی که قرار باشد مقاله ای در زمینه روز پزشک منتشر کنید خیلی بهتر است که این اتفاق در روز پزشک بیفتد. علاوه بر آن قرار نیست بعضی از روزها چند محتوا قرار دهید و باقی روزها خبری از شما نباشد. همه چیز باید بر روی نظم و از روی تقویم صورت گیرد. 

خلق محتوا

بعد از اینکه تمام این مراحل پشت سر گذاشته شد وقت آن میرسد که محتوا تولید شود. اگر تمام آنچه به آن اشاره شد مرحله به مرحله دقیق صورت گیرد به طور حتم محتوا شگفت انگیز و اثر گذار خواهد بود.

توزیع محتوا 

یک بخش مهم انتشار محتوا است. کجا باید آن را منتشر کنیم؟ به صورت کلی محتوای تولید شده میتواند در موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و … منتشر گردد. در این مرحله اگر شناخت از مخاطبتان خوب صورت گرفته باشد بهتر میتوانید تصمیم گیری کنید بهترین محل انتشار محتوا چه جایی است. 

آنالیز و ارزیابی محتوا

ابزارهایی هستند که به کمک آنها میتوانید نتیجه بازاریابی را آنالیز نمایید. به اصطلاح به ابزارهایی که به آنالیز و تجزیه و تحلیل میپردازند Analytics می‌گویند. اینکه با توجه به چه شاخصی آنالیز را انجام می‌دهید بستگی به خواسته شما دارد. به عنوان مثال اگر در ابتدای راه هستید تعداد ورودی به سایت را مورد آنالیز قرار دهید. اگر هم در مراحل بالاتر به سر می‌برید میزان ROI که میزان بازگشت سرمایه است را مورد آنالیز قرار دهید. یکی از نکاتی که مهم است بدانید این هست که بازاریابی محتوا سرمایه شما را باز می‌گرداند که این یعنی یک سرمایه گذاری فوق العاده برای پیشرفت است. حواستان باشد از معیارهای بیهوده دوری کنید. برای مثال گاهی اوقات افراد چنین فکر می‌کنند که تعداد بالای کامنت، فالوور و ریتوئیت‌های آنها دلیل بر موفقیت بازاریابی آنها است. در واقع چنین نیست. شما باید همانطور که اشاره شد به معیارهای با ارزش مثل نرخ تبدیل درآمدتان و مدت ماندگاری مشتری در سایت خود بپردازید و آنها را تحت نظر بگیرید.

داشتن تیم تولید محتوا در کنار خود بسیار مهم است

گام‌های مربوط به بازاریابی محتوا را هم دانستیم. یکی از مهمترین قسمتی که در آن جای می‌گیرد تیمی است که کار تولید محتوا را انجام می‌دهد. خلق یک محتوا که جذاب باشد نیاز به یک تیم قوی دارد. اعضای این تیم قوی را استراتژیست محتوا، مدیر محتوا، نویسنده، طراح گرافیک و کسانی که بر شبکه‌های اجتماعی و قوانین آنها آگاهی دارند، تشکیل می‌دهند. زمانی که این افراد با تخصص و مهارتی که دارند دور هم جمع شوند بدون شک محتوا آنطور که باید تاثیر گذار خواهد بود و حق کار را ادا خواهد کرد. پس هر چقدر این افراد در زمینه خود قوی تر باشند ایده هایی بهتر برای بازاریابی شکل می‌گیرد.

نکات مهم در نگارش محتوا برای بازاریابی محتوا

اگر بخواهیم در یک کلمه به شما بگوییم محتوا باید ناب باشد تا بازاریابی محتوایی نتیجه خوبی داشته باشد. جدید و به روز باشد. گوگل کپی را دوست ندارد، همینطور مخاطبان شما به دنبال اطلاعات جدید هستند. همچنین سئو آن مناسب باشد. متن نباید از کلمه ی کلیدی خفه شده باشد. هم گوگل این حالت را نمی‌پسندد هم خواندن آن برای کاربر دشوار است. 

انواع بازاریابی محتوا 

امروزه فضای دیجیتال بسیار گسترش پیدا کرده است. یکی از انواع بازاریابی محتوا پست‌های بلاگ هستند. در آن که همان سایت شما است باید سعی کنید که به طور مرتب فعالیت نمایید و مطالب جدید منتشر کنید. از دیگر انواع آن کتاب‌های الکترونیک هستند. به این صورت که از افراد هنگام دانلود اطلاعاتی مثل ایمیل را دریافت کنید تا بعد بتوانید از آن به عنوان راهی برای بازاریابی استفاده کنید. نوع دیگر اینفوگرافیک‌ها هستند که این اجازه را به شما می‌دهند مطالب طولانی را در اختیار مخاطب خود قرار دهید. مورد بعدی ویدئوها هستند که با جذابیت هرچه بیشتر به بازاریابی محتوایی می‌توانند، بپردازند. بر اساس تحقیقات موسسه Hubspot میتوان چنین بیان کرد که افراد محتوای ویدئویی را بیشتر دوست دارند. 

بازاریابی محتوا در شرکت‌های بزرگ

هدف از آوردن این بخش این است که بدانید استفاده از این استراتژی فقط برای کسب و کارهای نوپا نیست. مثال هایی را برای شما می‌گوییم تا بدانید چه برندهای غول آسایی از این استراتژی استفاده می‌کنند. 

کوکاکولا و مک دونالد

کمتر کسی است که آوازه این دو برند به گوشش نخورده باشد. با این حال هر دو آنها برای اینکه به مشتریان خود نشان دهند روابط قوی با آنها دارند از این روش به شیوه خاصی استفاده کردند و بسیار هم نتیجه بخش بوده است و اعتماد افراد به آنها بیشتر شد. برای مثال مک دونالد این کار را از طریق بیان هر آنچه در پشت پرده آن می‌گذشت، انجام داد. 

سایت دیجی کالا مگ

قطعا با سایت دیجی کالا آشنا هستید. این سایت اگرچه بسیار جایگاه خود را در بین افراد پیدا کرده است اما این دلیل بر اقدام نکردن آنها برای بازاریابی محتوا نشد. آنها این سایت را راه اندازی کردند و در آن به ارائه مطالب مفید پرداختند. از این طریق با جذب هرچه بیشتر افراد مخاطب هدف برای سایت فروش خود که همان دیجی کالای معروف است، جذب کردند. 

کلام آخر

در این محتوا با تعریف بازاریابی محتوا آشنا شدید. دانستید اهمیت و استراتژی آن به چه صورت است. حال اگر شما هم می‌خواهید سوار بر موجی که همه از طریق آن به سمت موفقیت پیش می‌روند، شوید هرچه سریعتر برای داشتن محتوایی که بازاریاب سایت شما باشد، اقدام کنید. 


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ورود به سایت