VFX یا جلوه های ویژه چیست؟

 در جهان تصویری ، جلوه های ویژه بصری جایگاه خود را بدست آورده و تقریبا هیچ فیلمی و یا تبلیغی را نمی توان دید که حداقل یک بخش از زیر مجموعه جلوه های ویژه بصری در آن بکار نرفته باشد . این هنر امروزه شخصیتی مستقل دارد و شرکتهای کوچک و بزرگی در سطح جهان به شکل اختصاصی به این هنر پرداخته و مشغول به فعالیت بوده . این رشته متخصصین مختلفی را در خود جای داده که باعث شده این هنر و تکنیک به کاری گروهی تبدیل شود و خود دارای کارگردان ، تهیه کننده و … باشد و در مراکز علمی جهان گرایشهای مختلف این رشته تدریس شود . این تحقیق در نظر دارد تا بکارگیری جلوه های بصری را در تولید تبلیغات تلویزیونی در محدوده زمانی بین سالهای 1374 تا 1394 را مورد بررسی قرار دهد. لذا در ابتدا به تعریف و به معرفی جلوه های ویژه بصری و کارکردهای آنها پرداخته سپس تاریخچه و روند پیشرفت آنرا در سالهای بین 1374تا 1394 مورد بررسی قرار داده و در انتها به تجزیه و تحلیل ساختار بصری و تکنیک اجرایی 20 نمونه خواهیم پرداخت . نتیجه ای که از این تحقیق حاصل شده نظر ما را به نکته معطوف می کند که استفـــــاده از تکنیک های جلوه های بصری در ارتقا کیفیت تولید تبلیغات تلویزیونی بسیار موثر بوده و تبلیغات امروز با سالهای گذشته قابل مقایسه نیست . همچنین بکارگیری جلوه های بصری در کاهش هزینه های تولید و خطرات جانی در آثار تولیدی بسیار موثر است و جهت بکارگیری جلوه های بصری در تولید آگهی های تبلیغاتی تلویزیونی نیاز به سخت افزارهای ویژه می باشد که این بستگی به کاری است که می خواهید انجام دهید بعنوان مثال استفاده از موشن کپچر یا استفاده از رندر فارم یا مزرعه رندر.
VFX مخفف عبارت  Visual effects است که اصطلاحا به آن جلوه های بصری نیز می‌گویند. اما برای توصیف VFX  در زبان فارسی ممکن است از عبارت‌های دیگری مثل جلوه‌‌های ویژه یا جلوه‌های ویژه بصری نیز استفاده شود.
اگر بخواهیم  VFX را به صورت درست دسته بندی کنیم به تمام حوزه‌های بصری که جلوه‌ی تصویری جدیدی به تصویر طبیعی که وجود داشته اضافه کرده‌اند VFX می‌گوییم.
به طور کلی  VFX را می‌توانیم به دو دسته‌ی SPFX(جلوه های ویژه میدانی) و DFX (جلوه‌های بصری دیجیتال) تقسیم کنیم.
برای مثال اگر سکانس انفجاری در فیلم خود داشته باشیم، وقتی به صورت میدانی این کار را انجام می‌شود SPFX است و زمانی که با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری این اتفاق خلق می‌شود به آن DFX می‌گویند.
شناخت اصطلاحات مختلف در حوزه‌ی DFX
Mo_Cap:  شاید در پشت صحنه ی فیلم‌ها دیده باشید که بازیگر یک لباس خاصی که روی آن نقطه‌های حرکتی مشخص است می‌پوشد و دقیقا حرکات او به نرم افزار منتقل و شبیه سازی می‌شود.
استفاده از تکنولوژی موشن کپچر به ما کمک می‌کند که از انیمیت دستی استفاده نکنیم.
Modelling: مدل سازی سه بعدی محصول است، که با کمک گرافیک یک جسم یا کاراکتر را مدل سازی سه بعدی می‌کنیم و بعد انیمت می‌شود و به مراحل بعدی کار منتقل می‌شود. به بیان دیگر برای مدل سازی و انیمیت‌های پیچیده مثل حرکت انسان و حیوانات از مدلینگ استفاده می‌شود.
جلوه ویژه
Rotoscoping: تکنیکی از انیمیت کردن است که فریم به فریم تصاویر کشیده می‌شود و انیمیشن آنها ساخته می‌شود. امروزه برای ماسک کردن بخشی از تصویر، اصلاح یا حذف کردن تصویر اجسام زائد کاربرد دارد.
matte painting:  زمانی که می‌خواهیم تصاویری در اعماق صحنه ایجاد کنیم از مت پیتینگ استفاده می‌کنیم. در سینما زمانی که قرار است مناظر دور و لوکیشن‌هایی به طور واقعی خلق شود از مت پیتینگ استفاده می شود، چرا که ساخت این لوکیشن‌ها به طور واقعی بسیار پر هزینه است پس با این روش هزینه کاهش پیدا می‌کند.
Compositing
Compositing: مرحله نهایی VFX است. که تصاویر خروجی از مراحل مختلف را کنار هم قرار می‌دهیم.
 

CGI چیست و استفاده آن در جلوه های ویژه؟

هر چیزی که توسط کامپیوتر ساخته شود و طبیعی نباشد را تصویر ساخته شده کامپیوتر  CGI  می‌گوییم. ( computer generated image)
به عکس زیر نگاه کنید، نیمه‌ی راست صورت این مرد عکاسی شده است و نیمه‌ی چپ آن توسط کامپیوتر ساخته است، باید بگوییم تصویر سازی با کامپیوتر آنقدر پیشرفت کرده است که مرز بین واقعیت و مجازی از بین رفته است.
cji
CGI  فقط جلوه‌های کامپیوتری نیست، هر چیزی که با کامپیوتر ساخته شود (پوستر، آرت ورک و…) و وجود خارجی نداشته باشد CGI است.
سی جی آی

پروژه‌ی CGI ایرانی:

تصویر یکی از پروژه‌‌های تبلیغات ایرانی که در حوزه‌ی CGI توسط پرمون طرح انجام شده است را در زیر می‌بینید.
در این تیزر همزمان از رتوسکوپی، پرده‌ی سبز، شیوه‌ی خاص نورپردازی به کمک کارهای خلاقانه‌ی میدانی استفاده شده است. پخش پشت صحنه‌ی این کار در اینستاگرام با استقبال بی‌نظیری روبرو شده به طوری که برای یک هفته این ویدئو ترند یک اینستاگرام در حوزه‌ی VFX بود.
جلوه ویژه

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک چیست؟

اگر به کارتون‌های قدیمی نگاه کنید، یا آثار میازاکی را بینید به این آثار همگی انیمیشن گفته می‌شود اما موشن گرافیک بیشتر در تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
موشن گرافیک معمولا به متحرک سازی آثار گرافیکی (مثل ساخت یک لوگوی متحرک) یا رئال گفته می شود و معمولا هدف‌های تبلیغاتی دارند.
انیمیشن‌‌ها اما برای روایت داستان و انتقال یک مفهوم از دل داستان و خارج از دنیای تبلیغات مورد استفاده قرار می‌گیرند.
اما همیشه استثناهایی وجود دارد، مثلا چی‌توز یکی از برندهایی است که برای تبلیغات خود از انیمیشن استفاده می‌کند.

نرم افزارهای محبوب موشن گرافیک جهت ساخت جلوه ویژه چیست؟

برای اجرای ویژوال (VFX) و مدل سازی نرم افزارهای زیر را پیشنهاد می‌کنیم:
Autodesk Maya, ۳DS Max, Maxon Cinema 4D ,Blender
برای کامپوزیت نیز دو نرم افزار After Effects و Nuke  نرم افزارهای مناسبی هستند.
در نهایت برای ساخت موشن گرافیک باید بگویم  Maxon Cinema 4D یکی از نرم افزارهای پر کاربرد برای آژانس‌های تبلیغاتی، استودیوهای تبلیغاتی و فری‌لنسرهای ایران و جهان است.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فرم ورود به سایت